Až polovina domácností je zcela bez pojištění

Jak se zdá, zajištění vlastního bydlení není pro čechy až tak zásadní. V Evropě je pojištění majetku (domácnosti či nemovitosti) téměř samozřejmostí. V Česku je ale ,podle pojišťoven, bez pojištění téměř polovina domácností a pouze každý třetí rodinný dům je pojištěn.

Češi k pojistné ochraně svého majetku nepřistupují příliš zodpovědně. Podle statistik České asociace pojišťoven je v některých oblastech bez pojištění téměř polovina domů i domácností. Průměrné stáří pojistných smluv u majetku pak je 9 let.

Situace je taková, že lidé bohužel toto významné pojištění podceňují. Buď své obydlí nemají pojištěno vůbec, nebo pojistná částka není dostatečná. Pojištěna by přitom měla být každá stavba, na které jsou lidé existenčně závislí. Vždyť posuďte sami - co se stane, když přijdete o střechu nad hlavou? Důsledy jsou v takových případech katastrofální a pro rodinu zpravidla finančně zcela likvidační.

A přitom pojištění na rodinný dům vás vyjde třeba na 2 000 Kč ročně!

Zvýšený zájem lidí o zabezpečení vlastního majetku formou pojištění, je znát vždy v řádu několika týdnů či měsíců bezprostředně po nějaké katastrofické události. Příkladem mohou být povodně v uplynulých letech.

Ukazatelem dobrého pojištění není vždy cena. Buďte při výběru pojišťovny zodpovědní a pečliví.

Nejvíce se bojíme požáru

Je také vhodné přemýšlet nad tím, jaká rizika vám skutečně hrozí. Povodně, záplavy, vichřice, kroupy, požár, pády stožárů, stromů, elektrické přepětí... to je jen stručný výčet rizik, která mohou nastat.

Podle statistik pojišťoven se nejvíce bojíme požáru. Až třetina lidí připouští, že není pojištěna správně s ohledem na případnou škodu.  Zde je největším problémem právě "podpojištění". V případě pojistné události tak dostáváte méně peněz, než je skutečně vzniklá škoda - proto se vyplatí mít správně nastavenou pojistnou smlouvu a tuto v čase aktualizovat (například po rekonstrukci majetku, přístavbě, zhodnocení apod.).

A co různá nadstandardní řešení či vybavení?

K pojištění majetku lze sjednat pestrou škálu různých připojištění - z nabídky pojišťoven si vybere opravdu každý. Důležitá je dobrá analýza a zjištění, co potřebujete.

Rozhodně byste neměli podceňovat a zapomínat na ty zásadní a totální škody, a spíše slevit tam, kde jde o drobné škody.

Například pojištění "běžné občanské odpovědnosti" a "odpovědnosti z vlastnictví nemovitosti", by měla být běžnou součástí vašeho pojištění.

Chcete se dozvědět více? Zavolejte nám a my s Vámi rádi vše probereme!