Dovolená a pojištění

Paní Jana dlouho snila o exotické cestě, a proto vyrazila s celou rodinou do dalekého Thajska. Na cestu se důkladně připravili, nechali se očkovat, přečetli spoustu průvodců, zabalili vše potřebné a sjednali si před odletem cestovní pojištění.

Jednou z nejoblíbenějších turistických atrakcí v Thajsku je výlet po tradičních vesnicích spojený s jízdou na slonovi. Ani paní Jana neodolala a na slonovi se svezla. Zážitek pro ni však neskončil příliš dobře, spadla a zlomila si holenní kost.

První pomoc a hned volejte asistenční službu.

Po pádu následoval rychlý převoz do thajské nemocnice, kde jí poskytli základní lékařské ošetření a nohu zafixovali do dlahy. Mezitím jí manžel dovezl osobní věci a telefonicky kontaktoval asistenční službu pojišťovny. V takových případech se musí počítat s tím, že je třeba se s pojišťovnou domlouvat i na době hovoru, jednak s ohledem na časový posun a jednak s ohledem na termíny vyšetření. Proto si klient a pojišťovna volají několikrát navzájem. Paní Jana takto například provolala skoro 4.000 korun, tyto výdaje jí však pokryla pojišťovna. Po stabilizaci zranění a jeho zafixování sádrovou dlahou byla klientka přepravena domů. Bezproblémový přesun jí zařídila asistenční služba, která vyřešila i složitou domluvu a vysoké náklady spojené s přepravou. Transport s takovým úrazem vyžaduje speciální úpravu v letadle, kdy zlomená končetina musí být zabezpečena ve zvýšené vodorovné poloze. V Česku bylo nutné zlomenou nohu operovat. Po tomto náročném zákroku následovala řada nepříjemných a zdlouhavých rehabilitací. Celková doba léčení si nakonec vyžádala více než 200 dnů.

Kolik peněz to všechno stálo?

Náklady na úhradu, které pokryly léčebné výlohy, leteckou přepravu, pobyt v nemocnici, převozy a telefonní poplatky se vyšplhaly na celkovou výši 221 tisíc korun. Dále díky sjednanému úrazovému pojištění získala paní Jana celkové denní odškodné 13 tisíc korun a jednorázové odškodnění za pobyt v nemocnici ve výši 3 tisíce korun. Vzhledem k tomu, že se jednalo o těžký úraz, je možné, že bude mít paní Jana trvalé následky úrazu. Tyto trvalé následky lze zhodnotit až s časovým odstupem, nicméně v případě dosažení minimálního procentuálního limitu by jí pojišťovna uhradila ještě dodatečné pojistné plnění za trvalé následky.

Náklady pojišťovny

  • Uhrazené léčebné výlohy: 221 000 Kč (léčba 57 000 Kč, doprava 164 000 Kč)
  • Celkové denní odškodné: 13 000 Kč
  • Odškodné za hospitalizaci: 3 000 Kč
  • Celkem: 237 000 Kč

Náklady klienta

  • Cena cestovního pojištění: 387 Kč (limit pojistného plnění 2,5 mil. Kč)
  • Pojištění léčebných výloh denní pojistné: 20 Kč (za 17 dní 340 Kč)
  • Pojištění úrazu denní pojistné: 4 Kč (za 17 dní 68 Kč)

Termíny vyplácení

  • léčebné výlohy operativně podle požadavku zdravotnického zařízení v zahraničí
  • denní odškodné je vyplaceno pojištěnému až po skončení doby léčení
  • trvalé následky úrazu se vyplácejí pojištěnému až po ustálení úrazu

Kvalitní cestovní pojištění si můžete sjednat ZDE
(Foto: pixbay.com)