Pojištění bytu v osobním vlastnictví

Koupili, zdědili nebo jste převedli družstevní byt do osobního vlastnictví? Dejte si pozor na pojištění bytu !!! Při převodu nemovitosti do osobního vlastnictví je potřeba si sjednat novou pojistnou smlouvu na byt jako stavbu. Mnoho lidí na tento fakt zapomíná a domnívají se, že když mají pojištěnou domácnost mají i pojištěný byt. Co se stane při nešťastné události když vyhoří byt. Zničí se jeho vybavení, to hradí pojistka na domácnost, ta ale nehradí zničená okna, dveře, podlahy, opadané omítky atd.

Jaký je rozdíl mezi pojištěním bytu v osobním vlastnictví a pojištěním domácnosti!?

Pojištění bytu v osobním vlastnictví je vlastně pojištěním stavební části nemovitosti. Pojištěna je stavba jako taková a její stavební součásti, to jsou v podstatě takové věci, které jsou pevně zabudovány a tvoří součást stavby. Pojištění domácnosti chrání vnitřní vybavení v podstatě to co si do bytu přivezete a při stěhování odvezete. Proto je potřeba nepodcenit pojištění obou typů.

Co je nutné vědět při uzavírání smlouvy s pojišťovnou?

Vždy si zkontrolujte, zda jsou ve smlouvě vyplněny všechna potencionální rizika, které mohou váš majetek ohrozit. Důležité je vědět, že pojišťovny mohou měnit pojistnou částku i výši pojistného plnění v závislosti na stavebním indexu. Ale i tak je nutné při rekonstrukci či přístavbě vždy pojistnou smlouvu měnit tak, aby ochránila i nově vybudované změny např. novou koupelnu. U pojištění domácnosti žádný index navýšení pojistné částky a tím i pojistného plnění neexistuje. Každé významnější navýšení hodnoty domácnosti nad 10% si zaslouží změnu pojistné smlouvy. A v neposlední řadě je nutné si smlouvu přečíst v klidu a pečlivě si prostudovat všechny podmínky a hlavně výluky z pojištění!

Srovnání pojištění bytu zde
(Foto: pixbay.com)