Začít brečet nebo se smát?

Inspirováno skutečným příběhem

Tento příběh je o havarijním pojištěním. Máme si ho pořídit nebo je zbytečné?

Pan J.
,,Rozhodl jsem se vyměnit svůj vůz za novější. V den akcí u mé oblíbené značky jsem zanechal svůj starý vůz, doplatil nemalé peníze a odjížděl ve voze novém. Na pobočce autosalonu se mě snažila přesvědčit mladá, krásná slečna o velmi výhodném leasingu, který zahrnoval servis, havarijní pojištění a dalších výhody, které jsem v euforii nevnímal. S úsměvem jsem odmítl, nechci k hypotéce měsíčně splácet to, co nepotřebuji a peníze jsem měl připravené, spočítané, tak abych nemusel k ,,výhodnému“ leasingu přistoupit. S pocitem štěstí odjíždím z autosalonu s novým vozem. Úsměv na mé tváři mizí ve chvilce, kdy najíždím na dálnici, a míjí mě kamion, od kterého se odrazil kamínek, přímo do předního skla mého NOVÉHO AUTA!!!!

Rána to nebyla velká, sklo neprasklo, tak jsem této situaci nepřikládal velký význam a pokračoval dál v cestě. Při dosažení větší rychlosti, se ozvalo nepatrné lupnutí a sklo prasklo z levého dolního rohu směrem nahoru v délce asi třiceti centimetrů. Nejspíše se tak stalo působením vzduchu, po té co kamínek do vrchní vrstvy skla udělal dírku. Jenže sklo začalo vesele praskat dál asi rychlostí 2cm/ min.

Začal jsem mírně panikařit, protože jsem nevěděl, zda se sklo nehodlá vysypat celé. Při první možnosti jsem odbočil z dálnice a vracel se zpět do autosalonu, ze kterého jsem před chvíli odjel s myšlenkou, že budou vědět co dělat a sklo třeba vymění. Ano, jsou chvíle, kdy v určitých situacích přemýšlím naivně.

V mém autosalonu mi sdělili, že jsem si auto koupil za hotové peníze a jediné co mám je povinné ručení. Připojištění předního skla (které bylo mimochodem také ve výhodě leasingu) s havarijním pojištěním jsem odmítl. Nemohou mi jinak pomoci než výměnou skla za nové, které si samozřejmě musím celé uhradit já. Ještě se pán pokusil o vtip, zda jsem náhodou dotyčného kamioňáka nezastavil a neřekl mu o kamínku, protože pak by byl znám viník nehody a tím by se sklo mohlo uhradit z jeho pojistky…

Seděl jsem před autorizovaným servisem s rukama na tvářích a nevěděl či mám začít brečet nebo se smát.“

Zkuste si vypočítat havarijní pojištění na Váš vůz